
27.04.2021 | Biljke i lepota | Pregleda: 1894 | Autor: Magično bilje | 0
Svrbi vas koža? Na vlasištu se pojavljuju suve ljuspice koje teško uklanjate? To znači da verovatno imate seboreični dermatitis
Svrbi vas koža? Na vlasištu se pojavljuju suve ljuspice koje teško uklanjate? Primećujete otoke i crvenilo na koži, propraćeno peckanjem? To znači da verovatno imate seboreični dermatitis.
Seboreja nije zarazna bolest, iako je izaziva jedna vrsta mikroba. U suštini, seboroični dermatitis veoma liči na perut, ali su simptomi mnogo izraženiji i intezivniji.
U lečenju dermatitisa mogu da pomognu: čišćenje organizma, posebno jetre, izbegavanje toksina i alergena, promena ishrane, korišćenje određenih dodataka ishrani, kupke u moru ili s morskom soli, lokalna primena prirodnih ulja i krema i izbegavanje stresa.
Pokušajte da problem rešite uz pomoć prirode, većinu ovih sastojaka već sigurno imate u kući.
Žalfija
Veoma je delotvoran za ispiranje kože zahvaćene seborejom, naročito kad je u pitanju seboreja vlasišta. Priprema: Kašičicu sitno iseckane biljke prelijte sa 2 dl vode i ostavite poklopljeno da odstoji trideset minuta. Procedite čaj od žalfije i isperite obolele delove kože i vlasišta pa pričekajte petnaestak minuta. Nakon tretmana, kosu isperite mlakom vodom.
Peršun
U decilitar i po proključale vode stavite kašiku iseckanog peršuna i listove zelene salate (desetak komada). Pustite da ključa narednih petnaestak minuta, sklonite sa vatre i sačekajte dok se potpuno ne ohladi. Po pranju kose koristite losion tako da ga dobro utrljate u vlasište i ostavite na kosi da deluje narednih deset do petneast minuta. Kosu dobro isperite vodom.
Kopriva, čičak i kamilica
Uzmite po pet kašika lista koprive, lista čička i cveta kamilice te ih prelijte sa 12 dl proključale vode i ostavite da ostoje petnaest minuta. Procedite i dodajte 3 dl vinskog sirćeta, nakon čega treba da dobro promešate, natopite vatu losionom i svako jutro i veče nanosite losion na koren kose narednih dvadeset dana.
Čičak
Uzmite šaku sitno iseckanog i suvog semena čička te ga prelijte sa malo alkohola (90%) i ostavite da odstoji dve sedmice. Nakon toga, dodajte mu pola litre maslinovog ulja. Ostavite četiri nedelje na toplom mestu i povremeno mućkajte. Flašu sa uljem zatvorite izbušenim papirom ili gazom umesto sa čepom, da bi alkohol mogao da ispari.
Kokosovo ulje
Ublažava simptome seboroičnog dermatitisa, hrani kožu i održava normalan nivo hidratacije. Topi se na sobnoj temperaturi i lako se nanosi.
Izmasirati iritirano mesto sa pola kašičice kokosovog ulja. Neka masaža traje dva do tri minuta. Pustite da koža upije ulje nakon masaže i sačekajte jedan minut.
Natopite čistu krpu toplom vodom pa je stavite na izmasirano mesto i držite dvadesetak sekundi. Istom krpom obrišite višak ulja i isperite sve mlakom vodom.
Maslinovo ulje
Posebno se preporučuje maslinovo ulje kod beba i male dece. Zaustavlja se razvoj mikroba, smanjuje upalu i vraća vlažnost oštećenoj koži.
Manja količina ulja se nanosi direktno na kožu. Ostavite da koža polako upije ulje, a za to je neophodno sačekati petnaestak minuta. Zatim isperite toplom vodom.
Ulje čajevca
Ulje čajevca možete koristiti samostalno ili dodato u šampon. Budite oprezni jer ovo ulje može da stvori alergijsku reakciju.
Med
Pravi organski med deluje antibakterijski i antifungalno. Očistiće kožu zahvaćenu seborejom i pomoći će joj da se brže obnavlja.
Kombinujte devet delova meda i jedan deo vode, pa sve dobro promešajte. Namažite u tankom sloju na kožu. Pustite da deluje naredna tri sata. Polako isperite ugroženu kožu i ostavite da se osuši na vazduhu.
15.04.2021 | AKTUELNO
02.09.2021 | AKTUELNO
© 2013 by Magično bilje | Sva prava zadržana.
Development: draganmarkovic.net