
28.05.2022 | AKTUELNO | Pregleda: 499 | Autor: Magično bilje | 0
Prelazak na vegansku ishranu Špankinji Venu Sans otvorio je prozor u nov život: smršala je, oslobodila se depresije, promenila navike i karijeru
Bila sam jedna od onih koji su smatrali da je prelazak na bezmesnu ishranu težak i dosadan posao i da će mi oduzeti mnogo vremena. Gubila sam sate u kuhinji, mučila sam glavu planirajući kako da obroci budu nutritivno vredni. Živela sam na restrikcijama i zabranama svega što ,nije zdravo,. Mogla bih da kažem i da je promena u mojoj ishrani posledica trenda u svetu ali, iskreno, u početku sam jedino želela da smršam - objašnjava za Magično bilje početak svog puta u veganstvo Venu Sans, zagovornica biljne ishrane i instruktorka škole kuvanja za vegane i vegetarijance. Iskustvo je pretočila u kurseve izrade veganskog sira, zdravog sladoleda i kolača, bezglutenskog hleba i „pametnog kuvanja”.
Inspiraciju za promene u ishrani Venu je prvo pronašla u literaturi iz makrobiotike, ali je ubrzo sa knjiga prešla na studije makrobiotike i orijentalne medicine na Makrobiotičkom institutu i na praktičnu nastavu uz poznate kuvare. Naučeno sada prenosi na druge, tako da njeni učenici već uveliko rade u poznatim restoranima Evrope, Azije, Centralne Amerike i SAD.
Kako biste definisali svoju kuhinju - kao makrobiotičku, vegansku ili vegetarijansku?
- Moja kuhinja je kombinacija sve tri, uz znanje koje sam stekla tokom studija i putovanjâ u Meksiko, Brazil, Evropu i Aziju. Želja da smršam bila je moj vodič i prvi motiv. Bila sam veoma nesigurna osoba, devojka kojoj je očajnički bila potrebna podrška drugih, opsednuta svojim izgledom i načinom na koji ishrana utiče na izgled. Da li sam bila anoreksična? Rekla bih da ne. Da li sam patila od bulimije? Ne. Ali bilo je dana kada bih tamanila tri table čokolade, dok bih naredni provela uz varivo i jednu jabuku. To su bili mučni dani, praćeni brigom o tome šta sam pojela, šta ne smem da jedem i kako će sve to uticati na mene. Sve do trenutka kada mi je u ruke došla knjiga o makrobiotici koja je promenila moju ishranu zauvek. Sada mogu da kažem da sam i zdrava i srećna, da je moj odnos prema hrani afirmativan i da se ona od najvećeg neprijatelja pretvorila u mog najboljeg prijatelja.
Da li je teško i skupo preći na biljnu ishranu, da li je zdrava hrana skuplja od obične?
- Ono što je skupo upravo je nezdrava hrana, jer će na kraju dovesti do drugih troškova, za preglede i lečenje, a oni su često veći nego što bi bili troškovi zdravih prehrambenih navika. Druga zabluda je da se zdrava hrana može kupiti samo u specijalizovanim radnjama. U svakoj samoposluzi može se naći puno zdravih namirnica: biljnih vrsta mleka, semenja, suvog voća. Na primer, paketić sira tofu zadovoljiće potrebe za proteinima dve odrasle osobe a košta manje od mesnog obroka.
Prehrambena industrija prati savremene društvene tokove pa je sve više proizvoda obeleženih ozanakam ,bez dodatog šećera,, ,sa malo masti,? Da li je pametno da verujemo proizvođačima?
- Treba biti oprezan. Čim na pakovanju vidimo oznaku ,bez dodatog šećera,, ,siromašno mastima, ili ,bez glutena,, moramo da znamo da se u proizvodu krije zamka. Uvek dajte prednost prirodnom. Umesto marmelade uzmite sveže voće, umesto čipsa i konzervisanog povrća sami ispecite krompir i kuvajte, mahunarke u konzervi lake su za upotrebu, ne morate pasulj ili leblebije da potapate dan ranije, ali su preslane, zato ih kuvajte sami sa malo soli. Umesto belog hleba uzmite integralnu testeninu, umesto prženog i slanog kikirikija uzmite sirov, majonez zamenite svežim jajetom. Počnite polako, jednu po jednu namirnicu zamente istom u zdravijoj verziji.
Šta da radimo ako ne volimo neku namirnicu, na primer brokoli?
- I to je jedna od zabluda - jesti zdravo ne znači da moramo da jedemo ono što nam se ne dopada. Verovatno se nikom ne sviđa brokoli kuvan na pari ili gomila zeleniša u salati, ali ako se namirnice spremaju tako da budu ukusne, uvek drugačije, promena će biti laka i rezulati neće izostati, i možda zavolite i brokoli.
Proleće je na pragu i vreme je za dijete. Kako da smršamo a da se ne odreknemo omiljenih slatkiša?
- Dijeta nije zabrana, i ako stalno mislite na zabranjene namirnice, ne samo da se nećete zdravo hraniti već ćete biti furstirani i prekinućete dijetu. Naravno, najčešća posledica odustajanja su novi kilogrami. Ako dijetu počinjete zabranama, telu govorite da od tog trenuka više neće jesti namirnice A, B i C, dok će namirnice D i E unositi u ograničenim količinama. I kada telo shvati da mu nedostaje energija, jer su obroci smanjeni, usporiće metabolizam i trošiće manje enrgije, samim tim manje ćete mršaviti. Naravno, iako je nešto slatko ne mora da znači da je nezdravo - postoji mnogo zdravih slatkiša: suvo voće, posebno urme, sveže voće. Postoji niz recepata za zdrave kolače. Na primer, možete iseći razno voće, poređati ga u pleh na papir za pečenje, posuti cimetom, karanfilićem i đumbirom, sa malo bademovog ili ovsenog brašna. Zasladite ako želite stevijom. Pecite dvadesetak minuta.
Da nemamo vremena često nam je izgovor kako bismo odložili promene u ishrani. Kako da kuvamo zdravije a da ne provodimo sate i sate u kuhinji?
- Zašto da ne koristimo kućne aparate na najbolji način? Imamo zamrzivače, zar ne? Batch cooking (planirano kuvanje) je rešenje. Bilo da živite sami ili imate porodicu, sledite pravila ,pametnog kuvanja, i nedeljno nećete provoditi više od dva-tri sata u kuhinji, a imaćete zdrav i kuvan obrok za svaki dan.
10.03.2022 | AKTUELNO
26.03.2022 | AKTUELNO
04.04.2022 | AKTUELNO
26.04.2022 | AKTUELNO
22.05.2023 | AKTUELNO
18.05.2023 | AKTUELNO
31.05.2023 | AKTUELNO
17.05.2023 | AKTUELNO
26.05.2023 | AKTUELNO
31.05.2023 | AKTUELNO
© 2013 by Magično bilje | Sva prava zadržana.
Development: draganmarkovic.net