
13.06.2021 | AKTUELNO | Pregleda: 623 | Autor: Magično bilje | 0
Šta se dogodi kada gradska deca odluče da se posvete baštovanstvu? Pre tri godine takvu odluku je doneo mladi par - Zagrepčanka Dorotea i Vojta iz češkog grada Krivoklat. Spojile su ih dve ljubavi: prema umetnosti i prirodi
Sebe nazivaju vrtlarima entuzijastima. Na Instagramu redovno objavljuju slike iz svoje bašte u kojoj rastu i paradajz i neven, i lufa i jagode, i suncokret i cvekla. U netaknutoj prirodi skupljaju lekovito i jestivo bilje i gljive. Pitali smo "svež" bračni par, Doroteu i Vojtu Vlčeka, šta za njih znače bašta, zdrava hrana, priroda...
- Mi smo dvoje vrtlarskih entuzijasta amatera. Pre tri godine krenula je naša baštenska avantura koju prenosimo na našem instagram profilu. Njegov cilj je da doprinese osvešćivanju dobrobiti koju uzgajanje vlastite hrane nosi i prednosti življenja između gradskog života i vrtlarenja u slobodno vreme - objašnjava za Magično bilje Zagrepčanka Dorotea, naglašavajući da su zahvaljujući ekološki savesnim roditljima i, kako ih naziva "prirodoljupcima", njena braća i ona svaki vikend s ljubavlju provodili u prirodi.
- Vojta je dečko iz divnog češkog sela Krivoklata koje se nalazi usred šume. I Vojtu i mene roditelji su od malih nogu učili koje osnovne biljke treba da beremo za čaj i zašto. Majčina dušica, žalfija, hajdučka trava, origano, šipak... S tim smo počeli, i znanje se sa godinama proširilo, kao i ljubav prema prirodi.
A šta je ovaj mladi par radio pre nego što je vrt postao ozbiljan deo njihovog života?
Po zanimanju oboje su likovni umetnici, a kažu, bavili su se koječim. Vojta je neko vreme bio zaposlen u češkoj firmi koja se bavila restauracijom starih kuća građenih tradicionalnim tehnikama, a Dorotea je radila u veganskom restoranu sirove hrane. Vojta je takođe radio i kao radnik na farmi organskih proizvoda, a oboje su bili zaposleni kao pomoćni vrtlari u porodičnoj firmi za održavanje vrtova, čiji je vlasnik Dorotejin otac.
Lavirint od kukuruza
- Pre tri godine krenuli smo sa radom na komadu zemlje, na imanju mog dede, dvadeset minuta autom od naše kuće u srcu Zagreba. Bilo je izazovno obrađivati vrt na jednom mestu i živeti na drugom, ali bili smo odmah počašćeni mnogim plodovima koji su nas motivisali da učimo i sadimo još. Tu istu zemlju su nekad obrađivali baka i deda i s nje dobijali glavninu hrane za svoju porodicu. S obzirom da su radovi na zemlji opadali kako su oni starili, svidela mi se ideja da vratimo stari običaj i iskoristimo to bogatsvo mogućnosti. Sećanja iz detinjstva - polje kukuruza poput lavirinta, ogromni suncokreti, sve zeleno, podsticala su me da istrajemo u našoj ideji.
Dorotea objašnjava da im je u početku najviše pomogao njen otac, koji se ceo život bavi vrtlarstvom. Naglašava i da su prošle godine prvi put odgojili svoj rasad i iz njega dobili hranu.
- Mi smo prva generacija koja je od detinjstva imala pristup internetu. To je doprinelo dostupnosti informacija koje ukazuju na štetnost tretirane hrane za čoveka i okolinu i na prednost permakulturnih vrednosti u zdravom i holističkom pristupu životu. Te informacije te zaintrigiraju, pa istražuješ još. Nakon prve sezone u vrtu, uvideli smo da nije jedini blagoslov predivna, zdrava i netretirana hrana na stolu, već i pozitivan uticaj koji zajednički uzgoj vrta ima na našu vezu. Ima nešto posebno u tome da s nekim radiš na projektu koji raste i donosi plodove.
Kišnica za zalivanje
Dorotea naglašava da je njen suprug posebno posvećen uvođenju permakulturnih principa u vrtlarenje - on je zadužen za malčiranje (nabavlja lišće, seno, kartone za malč), doprema nov kompost u baštu, gde ga mešaju sa ilovačom za gredice u kojima kasnije rastu šargarepe i cvekle. A tu su i dva rezervoara od hektolitra, puna kišnice za zalivanje bašte. U popravci godinama unazad oštećenog staklenika, pomogla je iskusna ruka Doroteinog oca. Dorotea je uglavnom posvećena sadnji, obilaženju biljaka, branju i preradi plodova.
- Puno smo radili, išli bismo u vrt nakon posla kad god smo stigli. Bilo je iscrpljujuće, ali nagrada je bila velika. Došli bismo uveče kući, mrtvi umorni, ali sa korpama punim tikvica i paradajza, još toplih od sunčeve svetlosti - priseća se Dorotea prvih plodova koje su sami odgajili.
Ovaj par naglašava da im najbolje uspevaju paradajz, tikvice, tikve i patlidžani. Njima najviše odgovara "teška" zemlja. Ali, kažu, sa paprikama se nisu proslavili. Željni su eksperimentisanja pa su sadili i peruanske jagode, artičoke, špargle, lufe... Rezultati su bili različiti, ali im je bilo zanimljivo da vide šta uspeva, a šta ne. I tako, upoznajući zemlju, odlučuju i šta će saditi sledeće sezone. Sadnice često razmenjuju sa drugim baštovanima. Ove godine za razmenu su spremne neke neobične vrste: tulski bosiljak, pepino, tri vrste mohinja, kukamelon, indijski krastavac, lufa...
- U vrtu nismo zaboravili ni cveće pa smo sadili cinije, neven, kosmos, borač i različak, a suncokret se oduvek "pojavi" sam. Moj stric, koji je pčelar, blizu vrta drži pčele i nema većeg zadovoljstva od posmatranja marljivih pčelica u radu usred vrta.
Omiljena biljka - sremuš
- Veliki smo ljubitelji skupljanja darova prirode. Aktivni smo od početka proleća, kada kreće sezona sremuša. Pravimo pesto, testeninu sa lukom, zamrzavamo ga ili sušimo. Volim da sušim i razno cveće koje kasnije koristim kao dekoracije za torte ili kao dodatke u čaju - ljubičice, jagorčevinu, plućnjak, slez, kako na šta naiđem kroz godišnja doba... U maju beremo bagrem i zovu za sirupe, a veoma volimo da ih pohujemo u testu za palačinke. Leti beremo primorske biljke, razne livadske i gorske trave. Jesen je rezervisana za razne gljive i bobice. Prošle jeseni bila sam oduševljena bobicama žutike koja raste na šumskim putevima u Vojtinom selu u Češkoj i od kojih sam uspela da napravim izvrsnu marmeladu. Poslednji lekovit dar prirode koji skupljamo u godini je gljiva Auricularia auriculae ili judino uvo i poneka bukovača. Time se završava naše godišnje traganje i puštamo prirodu da se odmori do proleća, kada nam dolazi nova sezona zelenila -objašnjava Dorotea i dodaje: - Mislim da se i Vojta i ja prepoznajemo kao dva srećnika koja se u tom vrtu osećaju poput cara i carice na tronu, na vrhu sveta.
02.11.2021 | AKTUELNO
29.11.2021 | AKTUELNO
22.05.2023 | AKTUELNO
18.05.2023 | AKTUELNO
31.05.2023 | AKTUELNO
17.05.2023 | AKTUELNO
26.05.2023 | AKTUELNO
31.05.2023 | AKTUELNO
© 2013 by Magično bilje | Sva prava zadržana.
Development: draganmarkovic.net