
22.03.2021 | AKTUELNO | Pregleda: 3709 | Autor: Magično bilje | 0
Magdalena Petrović, nutricionista dijetetičar, savetuje koje namirnice pomažu protiv tegoba od kojih ona pati od svoje trinaeste godine
Dijagnoza reumatoidnog artritisa sa trinaest godina, iz današnje perspektive, nešto je najbolje što mi se dogodilo jer je u potpunosti promenilo moje navike, kako u ishrani, tako i u celokupnom stilu života. Nakon što sam završila srednju medicinsku školu, smer za fizioterapeutskog tehničara, odlučila sam da dalje učenje posvetim ishrani zdravih i bolesnih ljudi. Ta odluka je za mene bila nešto potpuno prirodno, s obzirom na situaciju u kojoj sam se našla i na godine provedene čitajući o hrani i autoimunim bolestima - priča Magdalena Petrović, nutricionista dijetetičar.
Koliko je teško živeti sa reumatoidnim artritisom?
- Prihvatanje situacije je za početak najbitnije. Kada u tako ranom periodu života od lekara čujete da se dijagnoza koju su vam napisali ne leči i da se sa njom živi, samo poželite da što duže budete u remisiji (faza u kojoj bolest miruje). Ponosna sam na sebe što sam već deset godina u fazi remisije i ta činjenica govori da sam naučila kako se živi sa reumatoidnim artritisom. Iz ličnog iskustva bih svima poručila da nije teško, ukoliko prepoznate i primenite navike koje će vam na duže staze obezbediti visok kvalitet života, bez ikakvih ograničenja.
Kakvu ishranu preporučujete kod tog oboljenja? Koje namirnice izbegavate, a koje preferirate?
- Prema preporukama reumatologa, režimi ishrane koji su pokazali najbolje rezultate, kada su u pitanju bolesti koštano-zglobnog sistema, jesu mediteranska ishrana, celovita biljna ishrana, vegetarijanska, paleo ishrana, bezglutenska ishrana i post (gladovanje). Suština je izbegavati industrijski prerađenu hranu, bogatu aditivima i ostalim veštačkim dodacima, a konzumirati što više namirnica u svom prirodnom obliku - poput povrća, žitarica i voća.
Da li Vi konzumirate namirnice životinjskog porekla?
- Moja ishrana se skoro u potpunosti zasniva na namirnicama biljnog porekla i verujem u njihovu moć. Ostalo prepuštam slobodi da kada mi se prijede nešto što je životinjskog porekla, bez ikakvog straha pojedem. I to se dešava najviše dva puta nedeljno, nekada i ređe.
Da li ima istine u tome da, na primer, paradajz treba da izbegavaju oboleli od reumatoidnog artritisa?
- Paradajz, paprika, beli krompir i patlidžan su biljke pomoćnice sa visokim nivoom alkaloida u sebi, koji, između ostalog, pospešuju izlučivanje kalcijuma iz kostiju. Manjak kalcijuma doprineće osteoartritisu, ukočenosti i bolu u zglobovima.
Kod kojih simptoma se, po Vašem iskustvu, ishrana pokazala kao ključna u poboljšanju zdravlja?
- Pošto sam u ranoj fazi došla do dijagnoze reumatoidnog artritisa, nisu se razvili teži simptomi i najveću razliku sam uočila kada su u pitanju otoci i jutarnja ukočenost u sitnim zglobovima šaka i stopala. Intenzivne bolove nikada nisam imala.
Koje promene u svoj jelovnik moraju uvesti oni koji pate od insulinske rezistencije, a koje oni koji pate od visokog krvnog pritiska?
- Individualno je i mora se prvo ustanoviti šta je to što trenutno jedu, a ne služi im, kako bi se napravilo mesto za hranu koja će delovati kao lek. U oba slučaja preporučujem da se uvedu namirnice bogate vlaknima, poput zelenog lisnatog povrća, celog voća, integralnih žitarica i dovoljnih količina tečnosti.
Koji je ključan savet da se spreči gomilanje kilograma, s obzirom da se malo krećemo?
- Ako je u pitanju zdrav organizam, najvažnije je žvakati najmanje trideset puta svaki zalogaj, jesti sporo i na taj način prepoznati kada je pravi trenutak da stanemo. Stres i neispunjenost može dovesti do emotivnog prejedanja, pa je bitno pronaći način da se opustite i ispunite, a da to nije hrana. Ne smemo zanemariti ni značaj sna (od šest do osam sati), unos tečnosti (dva do tri litra) i fizičku aktivnost, koja nikako ne treba da izostane, jer na taj način pokrećemo mnoge biohemijske procese u organizmu, povećavamo potrošnju energije i jačamo muskulaturu.
Da li određeno voće goji?
- Postoji voće sa većim i manjim brojem kilokalorija (kcal), ali apsolutno nije istina da neko voće goji ukoliko se jede u preporučenim količinama. Pored šećera, voće u sebi sadrži biljna vlakna, vitamine i vodu. Ukoliko imate višak kilograma, preporučujem da jedete voće nižeg glikemijskog indeksa u prvom delu dana, da je u celovitom obliku i da ga povremeno kombinujete sa dodatnim biljnim vlaknima iz povrća, proteinima i cimetom.
PREDLOG JELOVNIKA KOD ARTERIJSKE HIPERTENZIJE
Na prazan stomak popiti pola iseđenog limuna u četiri decilitara mlake vode.
Doručak: Ovsene pahuljice sa iseckanim voćem po izboru posuti cimetom i jedna šolja čaja od korena maslačka.
Užina: Salata od cvekle, šargarepe i jabuke, prelivena sokom od limuna.
Ručak: Grašak sa integralnim pirinčem uz zelenu salatu po izboru.
Večera: Obrok salata od grilovanih tikvica, brokolija, paprike, rukole i kuvanih jaja (belance)
Nakon večere popiti šolju čaja od matičnjaka ili kamilice
13.09.2021 | AKTUELNO
21.10.2021 | AKTUELNO
22.05.2023 | AKTUELNO
18.05.2023 | AKTUELNO
31.05.2023 | AKTUELNO
17.05.2023 | AKTUELNO
26.05.2023 | AKTUELNO
31.05.2023 | AKTUELNO
© 2013 by Magično bilje | Sva prava zadržana.
Development: draganmarkovic.net