Skuvajte pirinač, jedite crnu čokoladu, izrendajte kiselu jabuku...
Akutni proliv se u većini slučajeva može zaustaviti upotrebom jednostavnih tradicionalnih lekova. Narodna sredstva protiv proliva se brzo pripremaju i uz paralelnu primenu dijetalne ishrane, brzo deluju.
1. Dakle, u slučaju proliva izazvanog bakterijama i virusima, na prvom mestu treba obratiti pažnju na ishranu koja treba da sadrži namirnice sa što manje vlakana, uz puno tečnosti. Posebno izbegavati mlečne proizvode, masnođe i šećer. Tih dana u ishrani treba forsirati dvopek, krekere, pirinač, kao i nemasne bistre supe, da bi se izbegla dehidracija organizma.
2. Za suzbijanje proliva veoma je korisno piti vodu u kojoj je prethodno kuvan pirinać, naravno bez dodatka masti. To se u narodnoj medicini popularno zove "pirinčana voda".
3. Crna čokolada je odvajkada poznat prirodni lek protiv proliva. Ona zaista ima to svojstvo da "steže stolicu". Sa njom nema potrebe preterivati, često je dovoljno pojesti 2-3 kockice.
4. Rendana jabuka je takođe korisna u ovakvim situacijama, jer je bogata pektinom (neka vrsta biljnog želatina), a najbolji izbor je kisela jabuka. Rendana jabuka pre konzumacije treba da se ostavi da odstoji (oko 2 sata). Potamneće, ali baš takva deluje protiv proliva.
5. Borovnica isto tako može zaustaviti akutan proliv.
6. Što se tiče herbalne medicine najpopularniji su čaj od lista kupine, čaj od lista dunje i čaj od šipka.
7. Ukoliko je proliv izazvan bakterijama, što je česta pojava u letnjim mesecima, dobro će doći i čaj od djumbira jer ima antibakterijska svojstva.
8. Na kraju, treba naglasiti da ulje divljeg origana spada u najmoćnija prirodna sredstva sa antiseptičkim dejstvom, pa svakako može biti od velike koristi kod trovanja hranom.