Svrab kože glave: Zašto se javlja i kako možete da rešite problem

by | 12.01.2024
Svrab kože glave: Zašto se javlja i kako možete da rešite problem

Svrab kože glave može da ukazuje na nekoliko problema – od peruti do infekcija. Saznajte na koji način možete da pomognete sebi oslanjajući se na prirodu. 

Da li vas svrbi koža glave? Često pretpostavljamo da se radi o peruti, uobičajenom problemu, ali postoje mnoga stanja koja mogu izazvati svrab vlasišta, kao što je lišaj ili čak bakterijska infekcija uzrokovana autoimunim stanjem.

Zašto se javlja svrab kože glave i kako ga ublažiti

Uz svrab koji je najčešći simptom, infekcije kože, otok, crvenilo, ćelavost i oštećena kosa takođe mogu biti rezultat svraba vlasišta. Uobičajeni tretmani su obično u nekom obliku antimikrobne ili keratolitičke terapije (pod nadzorom dermatologa), steroidima i posebnim dijetama.

Međutim, nema sumnje da je jedan od najefikasnijih tretmana za svrbež vlasišta dobar stari šamponski piling koji pomaže u uklanjanju opuštene i ljuskave kože. A da biste zaista dugotrajno zaustavili svrab, morate otkriti šta ga uzrokuje. Hajde da pogledamo neke od najboljih prirodnih tretmana za svrab vlasišta i najčešće uzroke.

Svrab kože glave: Najčešći uzroci

1. Perut i seboroični dermatitis

Perut i seboroični dermatitis su najčešći kada su u pitanju uzroci svraba kože glave. Svrab i ljuštenje su način na koji telo reaguje na upalu prekomernog rasta gljivica. Obično se nalaze na koži glave i drugim delovima tela gde se nalazi više kose.

Da budemo precizniji, perut i seboroični dermatitis su kontinuiranog spektra iste bolesti koja pogađa seboroične delove tela, a često će oni koji imaju ekcem imati perut. Perut se javlja na koži glave i obično uključuje svrab i perutanje kože, ali mnogi ne vidite stvarnu upalu.

S druge strane, seboroični dermatitis može uticati na kožu glave (uključujući i osetljivu kožu glave), kao i na druge delove tela, ali pored svraba, perutanja ili perutanja kože, što može biti ozbiljno, uključuje upalu. Karakteristike kao što su imuni sistem, genetika, emocionalni stres i ishrana mogu uticati na stvarnu pojavu i težinu peruti i seboroičnog dermatitisa.

2. Alergijske reakcije na hranu i šampone

Alergijske reakcije se mogu javiti iz brojnih izvora, ali dva od najčešćih izvora su iz vaše hrane i vašeg šampona. Postoji toliko mnogo namirnica, kao što su prerađeni šećer, kikiriki i proizvodi od soje, koji sadrže atribute koji izazivaju upale i gljivice, i ako ih ne izbegavate, verovatno ćete imati problema.

Pored toga, ako vaš šampon ili boja za kosu sadrže mnogo hemikalija, moguće je da imate alergijsku reakciju na te hemikalije, poznatu kao kontaktni dermatitis. Postoje opcije, ali jedna od prvih stvari koje treba da uradite je da prestanete da koristite svoj trenutni šampon, boju za kosu i balzam da biste videli da li će problem nestati.

3. Autoimuna bolest

Psorijaza je hronična autoimuna bolest, a simptomi psorijaze uključuju podignute, crvenkaste, ljuskave mrlje na koži ili vlasištu. Iako znamo da je psorijaza nasledna, stručnjaci nemaju jasno razumevanje uzroka.

Važno je da ne dozvolite da psorijaza ostane bez pažnje, jer može dovesti do svraba vlasišta i pogoršanja ako se ne leči.

4. Lišaj

Tinea capitis je gljivična infekcija, obično poznata kao lišaj, koja često uzrokuje infekciju u predelu glave. To se dešava zbog dubokog proširenja gljivice u folikul dlake i može se razviti u okrugle mrlje gubitka kose (Alopecia areata).

Često se pojavljuje kao izdignut osip i može imati crne tačke ili čekićan izgled. Srodne kožne infekcije se često nalaze u muškoj bradi, u preponama poznatim kao džek svrab i između prstiju, obično poznato kao atletsko stopalo.

Za razliku od psorijaze, tinea capitis ili lišaj se mogu širiti kontaktom sa ljudima ili životinjama, češljevima i četkama, šeširima ili bilo kojom drugom odećom koja je došla u kontakt sa gljivicom.

5. Vaške

Vaške vole čistu kosu. Simptomi vaški su najčešće svrab na glavi, vratu i ušima, što je alergijska reakcija na pljuvačku koju vaške proizvode. Ponekad se svrab možda neće pojaviti dve do šest nedelja nakon zaraze, posebno za svakoga ko je zaražen prvi put.

Jaja vaški, poznata kao gnjide, su super sićušna i pričvršćuju se za pojedinačne pramenove kose. Ovo može izgledati kao perut, ali za razliku od ljuskica peruti, one se ne mogu lako otresti zbog čvrstog držanja dlake.

Svrab kože glave: Prirodni tretmani koji mogu pomoći

1. Ulje čajevca

Ono što je sjajno u vezi sa uljem čajevca je to što pruža antioksidativne prednosti i antimikrobno je, što znači da ima sposobnost da se bori protiv bakterija, virusa i gljivica.

Prema istraživanju objavljenom u Međunarodnom časopisu za dermatologiju, brojne studije su pokazale da je ulje čajnog čaja odlično za različite upalne simptome, uključujući seboroični dermatitis, što na kraju pomaže u procesu zarastanja.

2. Očistite kosu, četke i češljeve

Iako svi uzroci svraba kože glave nemaju veze sa zaraznim stanjem, neki, kao što je tinea capitis, imaju veze. Održavanje dobre lične higijene je veoma važno pored izbegavanja deljenja češljeva i četkica.

Pošto je tinea capitis, ili lišaj, češći kod dece, vodite računa o tome da svoju decu obrazujete o ovim najboljim praksama i jednostavnim prirodnim lekovima.

3. Koristite masku za kosu

Da li ste ikada koristili masku za kosu od banane, avokada i meda? Ova tri sastojka zapravo mogu učiniti neke prilično fenomenalne stvari koži glave. Med je, na primer, dugo bio poznat kao drevni lek za zarastanje rana, a mnogi izveštaji sugerišu da mikroorganizmi koji se nalaze u medu pomažu u borbi protiv bakterija i gljivica.

Jednostavno pomešajte malu zgnječenu bananu, dve kašike meda i pola avokada dok se dobro ne sjedine. Zatim ga nanesite na kosu, pazeći da pokrijete kožu glave. Ostavite da deluje 20-30 minuta, a zatim operite kosu prirodnim šamponom.

4. Izbegavajte hranu koja izaziva upale i infekcije

Slično kao i kandida, gljivice mogu biti uzrokovane i hranom koju jedete. Veoma je važno da izbegavate hranu koja izaziva upale, kao što je bilo šta prerađeno, šećer, gluten, mlečni proizvodi, soja, kikiriki i alkohol, da spomenemo samo neke.

Najbolje što možete da uradite je da se pobrinete da ishrana bude ispunjena antifungalnim namirnicama. Neke od tih namirnica su beli luk, jabukovo sirće, banane, avokado, laneno seme, đumbir i kokosovo ulje.

5. Izbegavajte stavljanje hemikalija na kosu

Hemikalije se nalaze u većini proizvoda koji se nalaze na policama u vašoj lokalnoj prodavnici. Ove hemikalije mogu dovesti direktno do svraba kože glave, izbočina na koži glave i drugih stanja kože glave. Dobra vest je da je ovo lako rešenje. Izbegavajući hemikalije i birajući sredstva za negu na prirodnoj bazi možete zaobići negativne efekte.

6. Glicerin

Studija u časopisu SKINmed je istraživala koliko je efikasan hidratantni losion koji sadrži visoku koncentraciju glicerina (10 procenata) i druge poznate agense za skalp (zasićene masne kiseline i ulje suncokretovog semena) za smanjenje peruti tokom perioda lečenja od osam nedelja sa tri aplikacije nedeljno. Glicerin je pokazao značajne rezultate.

7. Aloe vera

Aloe vera je odličan prirodni tretman za suvu kosu ili svrbež vlasišta. Ima hranljiva svojstva, a vitamini i minerali koji su prisutni u biljci održavaju vašu kosu jakom i zdravom. Zbog svojih antibakterijskih i antigljivičnih svojstava, studije pokazuju da pomaže kod peruti, a enzimi gela mogu da oslobode kožu glave od mrtvih ćelija i podstiču regeneraciju kožnog tkiva oko folikula dlake.

Pronalaženje rešenja za svrab vlasišta može biti jednostavno. Odvojite vreme da prođete kroz različite opcije da vidite da li možete da pronađete krivca, a zatim preduzmite akciju. Čekanje će samo dozvoliti da se zagnoji i pogorša. Naravno, uvek je najbolja opcija posavetovati se sa learom.

VladimirFLoyd / gettyimages.com