IMUNITET ČUVAJU ZAČINI, POVRĆE, LEKOVITO BILJE I MED

by | 13.02.2022

 Za snažan imunitet  kombinujte omiljenu vrstu meda sa klinčićem, pomorandžom, šipkom, belim lukom…

Tokom hladnih dana češće se poseže za začinima, među kojima su cejlonski cimet i klinčić najpopularniji zimski dodaci slatkim jelima i napicima. Deluju antioksidantno, protiv upala, bakterija i gljivica. Najjednostavnije je uneti u organizam sa izrendanom jabukom. Od klinčića se može napraviti čaj ili tinktura.

Čaj od klinčića: Desetak pupoljaka klinčića staviti u četvrt litra vode. Kad uvri, kuvati još dva do tri minuta i ostaviti poklopljeno da odstoji još nekoliko minuta. Piti kada se pojave prvi simptomi prehlade i probavnih tegoba ili preventivno. Nikako ne piti svakodnevno, zbog dejstva klinčića na razređivanje krvi, a trudnice i dojilje ne bi smele da ga koriste.

Osvežavajuć napitak: Sok od dve-tri pomorandže, jedan limun, jedan crveni grejpfrut pomešati sa kašikom meda, malo izrendanog đumbira i malo kajenskog bibera. Po želji dodati vodu. Ako želite gorči napitak, umesto crvenog grejpfruta dodajte žuti, a ako želite slađi napitak, dodajte zeleni grejpfrut.

Čaj od lista crne ribizle: Dve kašičice suvog lista crne ribizle preliti sa četvrt litara kipuće vode; ostaviti pet do deset minuta poklopljeno pa procediti i piti tri puta dnevno po jednu šoljicu između obroka.

Čaj od šipka: Tri kašike usitnjenog i osušenog ploda šipka preliti sa pola litra hladne vode i ostaviti tri dana. Prokuvati pola sata, ostaviti da se ohladi i pomešati sa istom količinom mleka. Zasladiti kašikom meda i piti pred spavanje.

Drugi recept: Kašiku usitnjenog i osušenog ploda šipka preliti sa dva decilitra kipuće vode, poklopiti i ostaviti da odstoji petnaest minuta. Procediti i zasladiti sa medom po želji. Piti, sveže pripremljen, tri puta na dan pre jela. Čaj od šipka koristi se za podizanje imuniteta i kod oslabljene otpornosti organizma.

Osim voća, tokom hladnijih dana poželjno je koristiti što više povrća. Najpoznatija i neizostavna biljka za jačanje imuniteta je beli luk (Allium sativum L.) a odmah iza njega luk (Allium cepa L.). Deluju antibiotski, antioksidantno, antikancerogeno, protiv virusa, bakterija i svih vrsta upala.

Čaj od luka za jačanje imuniteta: Iseckati jedan luk, preliti ga vodom i poklopljeno kuvati petnaest do dvadeset minuta. Osim luka, u čaj možete dodati nekoliko zrna bibera, kardamona i semenke komorača. Procediti i piti zaslađeno s medom. Na sličan način se priprema čaj od ljuski luka.

Jedan od preparata za jačanje imuniteta, koji se tokom jesenjih i zimskih meseci priprema od naših samoniklih vrsta je čaj Tri M (nana, matičnjak i majčina dušica).

Priprema čaja: Kašičicu osušene majčine dušice preliti šoljom kipuće vode (četvrt litra), nakon deset minuta procediti i prema želji zasladiti bagremovim medom. Piti jednu do tri šoljice dnevno, pre obroka. Dve kašičice lista matičnjaka preliti šoljom kipuće vode, posle deset minuta procediti i popiti pre spavanja. Kašičicu lišća suve nane preliti šoljom kipuće vode i procediti posle pet minuta.